Refundacja pomp insulinowych

Napisane przez: admin • 30 Maj 2008

Polecane informacje dla diabetyków

W Polsce  zakup pomp insulinowych  jest objęty tylko częściową refundacją. Każdy kto interesował się metodą terapii cukrzycy za pomocą osobistej pompy insulinowej zdaje sobie sprawę, że jest to koszt rzędu 8-17 tys zł.

Czy można zatem oczekiwać częściowej albo całkowitej refundacji zakupu tego urządzenia?

Leczenie pompą insulinową zakupioną przez Narodowy Fundusz Zdrowia do 18 roku życia jest możliwe już od trzech lat. Od 2012 roku można również stać się posiadaczem pompy będąc dorosłym do 26 roku życia.

Ważne jest również to, że do 26 roku życia jest refundowany osprzęt do pomp insulinowych (wkłucia + dreny) do wysokości 300 PLN na miesiąc.

Aby skorzystać z leczenia pompą insulinową z NFZ, należy spełnić warunki i zostać wpisanym na listę w placówkach realizujących to świadczenie.

O refundację pompy insulinowej w ramach funduszu NFZ mogą ubiegać się osoby z cukrzycą typu 1. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne podkreśla, że szczególnie osoby z powtarzającymi się ciężkimi niedocukrzeniami, problemem hiperglikemii   w godzinach  rannych „o brzasku”, z  niestabilnością glikemii wymagającą co najmniej 7 pomiarów na dobę i obecnością powikłań cukrzycy są głównymi kandydatami do leczenia osobistą pompą insulinową.

Ilość pomp refundowanych ze środków NFZ jest ograniczona, wobec tego ośrodki, w których można starać się o taki sprzęt ustalą własne kryteria doboru pacjentów.

Założeniem terapii osobistą pompą insulinową jest poprawa wyrównania metabolicznego cukrzycy. O refundację takiego sprzętu nie mogą się ubiegać osoby, które nie dbają o swoje zdrowie: nie prowadzą regularnych samokontroli, nie współpracują z zespołem leczącym.

Przeciwwskazaniem do rozpoczęcia leczenia przy użyciu pompy insulinowej jest również brak akceptacji psychicznej ze strony pacjenta.

Kwalifikacji dokonuje lekarz diabetolog w Poradni Diabetologicznej.

Lista Ośrodków Zajmujących się wdrażaniem terapii osobistą pompą insulinową w ramach funduszu NFZ.

Zdeterminowane osoby, które ukończyły 26 rok życia mogą starać się zdobyć ten sprzęt poprzez różne fundacje (droga jest długa, żmudna, ale czasem się udaje).

Istnieje możliwość  również otrzymania dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach programu likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych. Dofinansowanie jest możliwie na podstawie art. 35a ust. 1 pkt. 7 d ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. O rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. 97.123.776 z późn. zm.) oraz rozporządzenia MpiPS z dnia 25 czerwca 2002 r. W sprawie określania rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnoprawnych (Dz. U. Nr 96 poz.861 z późn. zm.) PCPR bądź MOPS mogą dofinansować do 80% kosztu pompy insulinowej w ramach środków, którymi dysponują. Warunkiem jest posiadanie grupy inwalidzkiej oraz określona wysokość dochodów.

Ale terapia za pomocą pompy insulinowej to nie tylko kosztowny zakup sprzętu, to również jej utrzymanie. Miesięczny koszt to co najmniej 300-400 zł

5 III 2011 r. zaczęły obowiązywać nowe zasady refundacji na zestawy infuzyjne (wkłucia) do osobistych pomp insulinowych. W świetle ustawy możliwe jest:

1. otrzymywanie przez osoby do 26 r.ż. co najmniej 10 szt. zestawów infuzyjnych każdego miesiąca, do kwoty 300 zł oraz

2. wypisywanie zleceń na zaopatrzenie w środki  dla młodzieży (do 26 roku życia) przez specjalistę chorób wewnętrznych lub diabetologa.

Lekarze poniższych specjalizacji są uprawnieni do wypisywania zleceń:
pediatra lub diabetolog dla dzieci do 18 r.ż.
specjalista chorób wew. lub diabetolog dla młodzieży do 26 r.ż.
specjalista położnictwa i ginekologii lub diabetologii dla kobiet w ciąży


W części A
na zleceniu na zaopatrzenie należy wpisywać nowe kody pomocnicze:

Nowe kody:
9234.01.01 wkłucia dla dzieci do 18 r.ż.
9234.01.02 wkłucia dla młodzieży do 26 r.ż.
9234.02.01 wkłucia dla kobiet w ciąży


Po wypisanie zlecenia można zatem udać się diabetologa, ale  również do POZ, w którym przyjmują pediatra lub specjalista chorób wewnętrznych, w przypadku kobiet w ciąży do położnika-ginekologa. Ważne aby poradnia miała podpisany kontrakt z NFZem.

W celu otrzymania zestawów infuzyjnych refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia należy:

zgłosić  się ze Zleceniem „Część A” oraz ważnym dowodem ubezpieczenia oraz w przypadku kobiet w ciąży Kartą Ciąży bądź zaświadczeniem od lekarza o miesiącu ciąży do wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia., w celu otrzymania Zlecenia na Zaopatrzenie w Środki Pomocnicze Przysługujące Comiesięcznie „Część B” (dawniej Karta Zaopatrzenia Comiesięcznego) – tylko w przypadku, kiedy zgłasza się po raz pierwszy

Następnie  z wymienionymi wyżej dokumentami należy zgłosić się do Działu Obsługi Klienta firm prowadzących sprzedaż pomp insulinowych w celu odbioru zestawów infuzyjnych lub wysłać komplet dokumentacji na adres firmy.

Niestety, osoby które ukończyły 26 rok życia zakup zestawów infuzyjnych muszą finansować z własnego budżetu.

W okresie przygotowania do ciąży istotną rolę odgrywa prawidłowe wyrównanie cukrzycy. Od tego zależy przebieg ciąży, rozwój płodu, zdrowie przyszłej mamy. Niestety refundacje na osprzęt do pompy można uzyskać dopiero będąc w ciąży (chyba,że kobieta planująca ciążę nie ukończyła jeszcze 26 roku życia.

Słowa pocieszenia dla kobiet planujących ciąże.

Proszę o tym fakcie poinformować swojego lekarza- diabetologa lub ginekologa.  Ośrodki diabetologiczne wypożyczają pompy  na czas ciąży i okres przygotowania. Trzeba zgłosić się do najbliższego ośrodka i wpisać się na listę oczekujących. Wypożyczenie pomp dla przyszłych mam możliwe jest dzięki akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Osprzęt do pomp insulinowych refundowany jest po zajściu w ciąże niezależnie od wieku. Kobiety przygotowujące się do ciąży, które ukończyły 26 rok życia koszt zestawów infuzyjnych muszą pokryć z własnej kieszeni.

Jeżeli macie swoje doświadczenia z uzyskaniem pomocy przy zakupie pompy bardzo proszę o umieszczenie tego w komentarzach.

Komentarze

 1. Michelin78

  witam
  mam 30 lat choruje od 4 lat,miesiąc temu otrzymałem pompę na próbę oczywiście odpłatnie złożyłem dokumenty u prezydenta miasta i czekam na odpowiedz ale z tego co widzę to marneszanse.Byli bardzo zdziwieni kiedy przyszedłem do nich z czymś takim twierdzą,że jeszcze nikt do nich z takim czymś nie przyszedł

 2. Marta

  Witam, też toczę osobistą walkę o uzyskanie jakiejkolwiek pomocy w zakupie pompy insulinowej. Jedyne czym mogę się podzielić to informacja uzyskana w PFRON, że istnieje zapis w jednej z ustaw (niestety nie pamiętam dokładnie której, ale dowiedziałam się tego na ogólnodostępnej infolinii PFRON), na podstawie którego powiatowe ośrodki pomocy społecznej przyznają w ramach środków PFRON dofinansowanie do zakupu sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego. Liczy się kryterium dochodu, zdaje się coś na poziomie średniej krajowej. Ja niestety z tego powodu się nie kwalifikuję – krezuska, choć oczywiste jest, że z drugiej strony trzeba zarabiać niemało żeby móc sobie kupować wkłucia. Polecam dociekliwość, zwłaszcza w OPS, który na pewno nie będzie ułatwiał.
  Tak czy owak sprawa jest beznadziejna, bo w naszym kraju nie ma żadnej profilaktyki powikłań takich przewlekłych schorzeń jak cukrzyca, a ich późniejsze leczenie kosztuje tyle, że nie wystarcza na profilaktykę. Koło się zamyka. Pozostaje Ministerstwo Zdrowia Bis czyli Owsiak. Pozdrowienia dla wszystkich w podobnej sytuacji

 3. marz180

  witam,mam córke która choruje od 5lat na cukrzyce od pół roku ma pompe dostaliśmy dofinansowanie z powiatowego centrum pomocy rodzinie w wysokości 80% środki te są z PFRON pisaliśmy wcześniej do fundacji owsiaka ale nawet nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi nawet tej odmownej ,córka zachorowała gdy miała 9,5 lat obecnie ma 14 lat odkąd stosuje pompe jej życie znacznie się poprawiło .wszystkim starającym się o pompe życze wytrwałości i powodzenia,naprawdę warto ,pozdrawiam.

 4. krzysztof

  ja mam cukrzyce od 6 roku życia mam w tej chwili 18 lat też się staram o pompę bo mam wysokie cukry od początku a nie mam jeszcze powikłań POZDRAWIAM

 5. Anita

  Panie Krzysztofie doceniam Pana staranie o pompą insulinową, ale jeżeli ma Pan wysokie cukry- to znaczy, że gdzieś leży bład w leczeniu. Wyrównanie cukrzycy można też uzyskać stosując peny i metodę intensywnej insulino-terapii. Pompa jest tylko narzędziem, które pomoże uzyskać jeszcze lepsze wyniki niż na penach- jednak wymaga dłuu….giej edukacji. Propnuję chłodne spojrzenie co mogę jeszcze zrobić by poprawić swoje wyniki.A zasady intensywnej insulinoterapii opoiałam na blogu:cukrzyca.medykblog.pl
  Pozdrawiam
  Lek. Anita Rogowicz-Frontczak

 6. jankos136

  Witam
  Mój brat Mariusz ma 32lata.2006 ożenił się, w 2007 urodziły mu sie bliżniaki po 4 miesiącach dostał cukrzyce mósi zarabiać – pracuje w warsztacie przy samochodach sam. Pare razy zasłab z obniżenia cukru praktycznie tracił siły i świadomość. Sam bardzo dokładnie liczy i dawkuje insuline nawet co pótorej do 2 godzin, jednak przy pracy trudno jest wyliczyć wysiłek bo jest to rużnie. Niewiem gdzie mogabym się zwrucić żeby mógł mieć własną pompe insulinową przecież musi wychować dzieci. Dodtkowo zakład pracy jego żony zwolnił już 1500 osób od początku roku teraz spdziewa się na dniach wypowiedzenia. Sytuacja jest trudna dlatego proszę o jaką kolwiek pomoc,informacje o sposobie na pompe insulunową. Pozdrawiam zatroskana siostra jankos136

 7. Anita Rogowicz-Frontczak

  Jak pisałam refundacja zakupu pompy u osób dorosłych jest sprawą trudną.
  NFZ nie refunduje zakupu pompy. osoby, które chcą stosować pompę muszą najczęściej zakupić same
  Można starać się w lokalnych oddziałach PEFRONU- jednak rzadko się udaje.
  Czasem dofinansuje zakład pracy albo różne fundacje

 8. aneta

  moja córka skończyła10 lat w pażdzierniku a zachorowała na cókrzycę w styczniu tego roku.Ja niepracuje a mąż dorywczo.corka w chwili jest w remisji ale zaczynają się komplikacje.prosze poradzić gdzie się udać i gdzie szukać wiadomości o dofinansowaniu pomp insulinowych Pozdrawiam

 9. Anita Rogowicz-Frontczak

  Myślę, że spokojnie może Pani skontaktować się z WOŚP. Dzieci mają szansę na dofinansowanie, gorzej jest z osobami dorosłymi.
  Proszę jednak pamiętać, że pompa nie rozwiąże wszystkich problemów związanych z cukrzycą.Zarówno Rodzice i dziecko muszą przejść z tym zakresie fachową edukację

 10. weronika bereda

  prosze o podanie jakiejs strony z cenammi pomp… moje gg 8399164

 11. R Top

  Ja dopiero rozpoczynam starania o dofinansowanie. 18 grudnia ubiegłego roku złożyłam wniosek, zgodnie z sugestią pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, starannie wypełniony wniosek o zakup urządzeń lub likwidację barier w komunikowaniu się. Po odczekaniu kilku miesięcy (posiedzenie miało być w I kwartale) i uzyskaniu telefonicznej informacji, że nie dostanę dofinansowania, bo PCPR nie ma środków, upewnieniu się, że mimo braku środków, program nadal jest realizowany, dzisiaj złożyłam pismo, nie w formie odwołania, ale jakby uzupełniające moją prośbę, do wiadomości wydziału skarg i interwencji PFRON w Warszawie. Potem zadzwoniłam na infolinię PFRON i Pan jakiś stwierdził, że jest zdziwiony, że przyjęli mi wniosek, bo PFRON nie refunduje zakupu pomp. Zgłupiałam, nie wiem jaki wymyślić kontrargument na stwierdzenie, że pompy są za drogie, żeby jest PCPR dofinansowywało, w końcu dowiedziałam się, że mój wniosek będzie mógł być rozpatrzony dopiero jakby na samym końcu, po tym jak wszystkim już zapewnią dojazdy, podjazdy, windy, czy co tam komu przyjdzie do głowy, w zakresie likwidacji barier. Wkurzyłam się i powiedziałam panience w urzędzie, że wszyscy wiem jak wygląda składanie wniosków, podstawą jest dobre umotywowanie i ja mogę tłumaczyć, że uzupełnię swój wniosek o kolejną opinię kolejnego lekarza, lepszą przedstawię argumentację, a i tak będę zawsze na końcu kolejki, bo oni nie dofinansują pompy bo jest za droga. Chciałabym wiedzieć od „marz180″ jaki to był wniosek na podstawie którego składał Pan prośbę o dofinansowanie, bo skoro Pan na infolinii nic na ten temat nie wie, to chyba powinien się dokształcić bardziej? oraz od osoby „Michelin78″ czy po prostu poszedł do Prezydenta z podaniem czy też z jakimś wnioskiem urzędowym? Prowadzę społecznie zajęcia szeroko reklamowane również na stronie miejscowego Urzędu Miasta, więc pewnie mi instytucja dla której społecznie pracuję uwiarygodni moje podanie, tylko bylebym wiedziała jakie i na co. Z góry dziękuję. I nie ustaję w staraniach

 12. Anita Rogowicz-Frontczak

  Ceny pomp są dostępne na stronach firm obecnych na naszym rynku. Jest to firma Medtronic i Roche. W razie problemów powinna tam Pani również znaleźć nr infolini.

 13. Krzysztof Krakowiecki

  jestem człowiekiem 38 letnim , 5 lat temu miałem wylew krwi do mózgu , z tond biorą się kłopoty z pamięciom , w tej sytuacji pompa jest dla mnie jedynym rozwiązaniem .Jestem chory na cukrzyce od półtorej roku , co mogę zrobic , do kogo się udac ?

 14. Anita Rogowicz-Frontczak

  Panie Krzysztofie uważam,że pompa przy kłopotach z pamięcią nie będzie dobrym rozwiązaniem. Z przypadku pompy trzeba postępować bardzo precyzyjnie- ona nie myśli za Pana- to Pan kilka razy na dobę wylicza sobie dawkę insuliny i decyduje ile pompa ma podać jednostek. Przy Pana problemach lekarz diabetolog powinien dobrać do Pana możliwości model insulinoterapii (np 2-3 razy na dobę) a zadaniem Pana będzie zastosowanie odpowiedniej diety i pamiętanie o porach podawania insuliny

 15. magda

  Pompa insulinowa będzie finansowana przez NFZ

  Od tego roku rozpoczeła się refundacja NFZ na pompy insulinowe dla dzieci
  Początek tego roku przyniósł dobre wiadomości dla rodziców dzieci z cukrzycą. To informacja na którą wszyscy czekali. NFZ zaczął finansować pompy insulinowe dla dzieci
  Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że od pierwszego stycznia finansuje zakup pomp insulinowych dla dzieci do 18. roku życia, które chorują na cukrzycę.
  Jak informuje NFZ w specjalnym komunikacie, wskazaniem do otrzymania pompy jest cukrzyca insulinozależna (tzw. Cukrzyca typ 1) oraz występowanie co najmniej jednego z kryteriów:

  powtarzające się ciężkie hipoglikemie,
  powtarzające się hipoglikemie o brzasku,
  niestabilność glikemii wymagająca co najmniej siedmiu pomiarów na dobę,
  obecność powikłań cukrzycy,
  kwasica ketonowa.
  Przeciwwskazaniem do rozpoczęcia leczenia przy użyciu pompy insulinowej jest brak współpracy z zespołem leczącym czyli swoim lekarzem.

  Szczegółowe informacje dostępne są w regionalnych oddziałach Funduszu i na stronie internetowej http://www.nfz.gov.pl.

  Jerzy Owsiak zapowiedział pod koniec listopada, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nadal będzie kupowała pompy insulinowe dla dzieci. Fundacja wstrzymała program po tym, jak w maju minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiedziała, że zajmie się tym NFZ.

  Na koniec proponuję zapoznać się bardzo ważnym dokumentem na temat refundacji pomp insulinowych dla dzieci, to

  Wykaz świadczeniodawców realizujących umowę z NFZ 80.11 KB, 24.02.2009 r.

  Źródła: PAP, POg/04.02.2009 16:57, Onet, komunikat NFZ

 16. magda

  Wykaz świadczeniodawców realizujących umowę z NFZ

  1 Dolnośląski Brak świadczeniodawcy brak umowy
  2 Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu 86-300 Grudziądz ul. Gen. Władysława Sikorskiego 32 Od 15.01.2009
  3 Wojewódzki Szpital Dziecięcy W Bydgoszczy 85-667 Bydgoszcz ul. Chodkiewicza 44 Od 15.01.2009
  4 Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Toruniu 87-100 Toruń ul. Konstytucji 3 maja 42 Od 15.01.2009
  5 Lubelski Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Prof. Antoniego Gębali w
  Lublinie
  20-093 Lublin ul. Chodźki 2 Od 01.01.2009
  6 Lubuski Brak świadczeniodawcy spełniającego wymagania – 2
  potencjalnych świadczeniodawców
  brak umowy
  7 Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi 93-338 Łódź ul. Rzgowska 281/289 Od 01.01.2009
  8 Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 4 im. Marii Konopnickiej
  w Łodzi
  91-738 Łódź u. Sporna 36/50 Od 01.01.2009
  9 Małopolski Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie 30-663 Kraków ul. Wielicka 265 Od 01.01.2009
  10 Instytut Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka 04-730 Warszawa Al. Dzieci Polskich 20 Od 01.01.2009
  11 Samodzielny Publiczny Dziecięcy Szpital Kliniczny 00-576 Warszawa ul.Marszałkowska 24 Od 01.01.2009
  12 Opolski Publiczny Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej
  Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu
  45-418 Opole Al. W. Witosa 26 Od 01.02.2009
  13 Podkarpacki Szpital Wojewódzki Nr 2 w Rzeszowie 35-301 Rzeszów ul. Lwowska 60 Od 01.01.2009
  14 Podlaski Samodzielny Publiczny Dziecięcy Szpital Kliniczny im. dr
  L. Zamenhofa w Białymstoku
  15-274 Białystok ul. Waszyngtona 17 Od 17.01.2009
  15 Pomorski Akademickie Centrum Kliniczne – Szpital Akademii
  Medycznej w Gdańsku
  80-952 Gdańsk ul. Dębinki 7 Od 01.02 2009
  16 Śląski Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II
  Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 6 Śląskiego
  Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
  40-752 Katowice ul. Medyków 16 Od 01.01.2009
  17 Świętokrzyski Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im.
  Władysława Buszkowskiego w Kielcach
  25-381 Kielce ul. Langiewicza 2 Od 01.01.2009
  18 Warmińsko- mazurski Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie 10-561 Olsztyn Żołnierska 18 Od 28.01.2009
  19 Wielkopolski Szpital Kliniczny im. Karola Jonschera Uniwersytetu
  Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  60-572 Poznań ul. Szpitalna 27/33 Od 01.02.2009
  20 Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 Pomorskiej
  Akademii Medycznej im. prof. Tadeusza Sokołowskiego
  71-252 Szczecin ul. Unii Lubelskiej 1 Od 01.01.2009
  21 Szpital Wojewódzki w Koszalinie im. Mikołaja Kopernika 75-581 Koszalin ul. T. Chałubińskiego 7 Od 01.02.2009
  Kujawsko- pomorski
  Łódzki
  Mazowiecki
  Zachodniopomorski

 17. Małgorzata Prusak

  Witam
  Mam poważny problem i tak naprawdę nie wiem gdzie się zwrócić o pomoc. Mój syn za dwa dni 04.06 kończy 18 lat , na cukrzyce choruje od 10-tego roku życia, od początku leczymy się w Szpitalu Klinicznym w Poznaniu na Szpitalnej, w kwietniu dowiedziałam się ,ze od stycznia są refundacje na pompy, jednak za dwa dni skończy syn prawo do tej refundacji, a jakiś przetarg dopiero co się zakończył , więc nie zdążymy lekarz twierdzi z formalnościami. Kiedy P.Owsiak dawał pompy syn miał 10 lat a dawał do 7, teraz dają do osiemnastu ale nie załapie się bo w złej połowie roku się urodził, płakałam dzisiaj z bezradności…co ja temu dziecku w drodze w dorosłe życie mam dać …bagaż zmartwień …koniec refundacji..moc wydatków…

 18. zdesperowana

  prosze o pomoc
  okazało sie ze mój 3 letni synek ma cukrzyce. Co mam dalej robic jak sobie poradzić? 3 tygodnie bylismy w szpitalu i niewiem co dalej robić…

 19. Jacek

  Ja również leczę sie w klinice w Poznaniu i słyszałem od lekarza prowadzącego mnie, że popy insulinowe dostaną w pierwszej kolejności osoby w wieku 18 lat i 10 . Liczba pomp ma być ograniczona. Ja mam 16 lat i mam wielka nadzieję że dostanę,choć nie wiadomo kiedy. Przetarg niby zakończony, ale znając polskie prawo i flegmatyzm będzie to jeszcze trwało dość długo.

 20. Anita Rogowicz-Frontczak

  Odp: Zdesperowana.
  Kochana Mamo, proszę o konkretną sytuację w czym mamy pomóc?
  Cukrzyca rozpoznana u małego dziecka to bardzo duże obciążenie dla rodziców zarówno psychiczne ale również reorganizacja swojego życia, żeby maluszkowi zapewnić jak najlepszą opiekę.
  Proszę jednak wziąć się w garść. Pani dziecko wyrośnie na młodego zdrowego mężczyznę (to nie znaczy, że na dzień dzisiejszy możliwe jest wyleczenie tego typu cukrzycy).
  Lekarz wyjaśnił Państwu zasady leczenia teraz pozostaje żmudna nauka wcielania tego w życie oraz obserwacja organizmu synka.
  W razie konkretnych pytań w zakresie swojej wiedzy chętnie odpowiem

 21. aleksandra lepa

  Witam! proszę o wskazanie w których fundacjach mogę starac sie o pompe dla mojej 4 letniej Córki. Moj gg 13061097

 22. Małgorzata Prusak

  Witam po raz kolejny, pisałam w czerwcu, jako mama wchodzącego w dorosłe życie syna , który dostał bagaż wydatków na 18-te urodziny ..skończyły się refundacje ..pompa wczoraj dała znać ,ze za 8 tygodni stanie ..wkłucia które kupiłam na ten miesiąc i miały starczyć ..właśnie zostało jedno , a gdzie koniec miesiąca…
  Może przypomnę syn leczy się w szpitalu klinicznym w Poznaniu na ul. Szpitalnej..skończył 4 czerwca 18 lat, ustawa o refundacji do 18-go roku życia weszła w styczniu , ale pierwsze pompy w tym szpitalu wydano 12 czerwca , gdy syn już był pełnoletni, boprzetargi..czy coś tam…PROSZĘ NAPISZCIE CZY NIE MAM JUŻ ŻADNEJ SZNSY NA DOSTANIE DLA NIEGO POMPY..?

 23. Anita Rogowicz-Frontczak

  Może się Pani tylko zwrócić do firmy, z której pochodzi ta pompa o uzyskanie zniżek (jeżeli do tej pory był Pani syn jej klientem) to uzyskanie nowej pompy za dopłatą jest możliwe (szczegóły jednak trzeba ustalić w firmie).
  Niestety dopóki NFZ nie wprowadzi refundacji zakupu pompy również dla dorosłych szansę na sfinansowanie są nikłe.
  Może uda się zwrócić z prośbą do fundacji.

  Niestety wszyscy ubolewamy, że Ministerstwo Zdrowia wciąż widzi tylko problem cukrzycy u dzieci- a to jest choroba na całe życie.
  Myślę, że teraz od osoby po 18 roku życia powinny wykazać się aktywnością- listy, organizowanie spotkań, stowarzyszenia, które będą reprezentowały interesy osób z cukrzycą, aby wpłynąć na rządzących i umożliwić nowoczesne leczenie cukrzycy również dorosłym
  Pozdrawiam i życzę wytrwałości

 24. margaretka

  MAM PYTANIE …MAM 36LAT.CHORUJE NA CUKRZYCE JUZ 17LAT…MIESZKAM ZA GRANICA W Irlandii pPolnocnej,CZY KTOS WIE JAKIE SA WARUNKI OTRZYMANIA POMPY INSULINOWEJW TYM KRAJU ?

 25. Ewa

  Witam! przeczytałam wszystki komentarze i jestem zaszokowana! Ja też zaczełam starać się o pompę insulinową dla swojego 37 letniego mąż który, choruje na cukrzycę od 12 roku życia, czyli już 25 lat.Staram się ponieważ chciała bym aby jego „życie z cukrzycą” choć trochę się poprawiło. On sam wciąż powtarza cytuję”abym mógł choć na kilka dni wziąć urlop od swej choroby, od kłucia, od bulu”- nie wiem dlaczego ale boli go kłucie nawet aktualnymi igłami czy podawanie insuliny myślę że ma to związek z długoletnim kłuciem w obszary na ciele do tego przeznaczone. Faktycznie jak wiele osób pisało jest to bardzo trudne!Ani NFZ, ani WOŚP nam tego nie sfinansuje ponieważ mąż nie jest dzieckiem! A szkoda że nikt do tej pory nie pomyślał że mąż, jak i wszystkie dorosłe osoby (zwłaszcza te które zachorowały w dzieciństwie) też były kiedyś dziećmi i musiały borykać się ze swą chorobą – cukrzycą. Porównując dzisiejszy postemp techniki a lata wstecz to i tak chorzy na cukrzycę mają się o „niebo” lepiej. Teraz mamy inuliny ogulnie mówiąc dobrej jakości, peny, glukometry. A kiedyś! podam na przykładzie męża: Dostał po 5 igieł metalowych „luery”(jak się patrzyło na taką igłę to już strach w oczach, a co dopiero gdy dziecko trzeba było kłuć) i 5 strzykawek szklanych – jeśli potrzebował więcej np. igieł ponieważ były już ztępione lub miały „zadziory” musiał sam kupić jak i autoklaw ( użądzenie do sterylizacji narzędzi)W pierwszych latach choroby w jego domu nie było jeszcze prądu więc, zanim zaczą używać autoklaw gotował narzędzia na piecu. Po paru latach weszły do użytku igły i strzykawki jednorazowego użytku ale wtedy (zresztą i wcześniej) trzeba było przeliczać jednostki ponieważ insulina miała po 40 lub 80 jednostek w jednym ml a strzykawki nie były do takich dawek przystosowane. Następnie weszły strzykawki do insuliny tz insulinówki ale i przy nich trzeba był przeliczać jednostki :szczęściem dla cukrzyków w tamtej chwili było to że igły były cięńsze i krutrze.Pomiar glukozy we krwi robił raz na jakiś czas (dawka inuliny ustalana na czas: od wizyty do wizyty) ponadto dojazd do najbliższego diabetologa to 180 km. a środek transportu to pociąg więc musiał od nocy już podróżować ponieważ takie były rozkład jazdy pociągów.
  Teraz mamy darmowe peny przy których raczej już się człowiek nie pomyli przy podawaniu insuliny, ludzką insulinę, igiełki których ukłucie to jak ukąszenie komara, darmowe glukometry umożliwiające pomiar glukozy w każdym momencie co usprawnia leczenie no i lekarzy z wiedzą – nazwałam ich tak ponieważ zanim mężowi stwierdzili cukrzycę to najpierw przez trzy tygodnie wmawiali mu że symuluje dopiero, jak wpadł w śpiączkę cukrzycową przy glukozie ponad 800mg/dl zabrali go do szpitala. Myśląc o tym to dziś mamy same rarytasy. Więc cóż można by więcej chcieć ale, to nie tak, cukrzyca to choroba przewlekła i trzeba się z nią borykać dzień po dniu;żyć i pracować trzeba, wiadomo że w pracy (zwłaszcza mężczyzny) nie „posadzą” póżniej dochodzi do hipoglikemi wtedy, pracodawca czy nawet współpracownicy stwierdzają że jest pijany i zostawiają aby wytrzeżwiał a glukoza sobie spada, i spadaaż! Więc czemu osoby dorosłe są pomijane w dofinansowaniach,czemu nikt nie chce im choć trochę ulżyć w swej chorobie??? Ja mam to zamiar zrobić, jeśli mi się to uda to pokieruję i nnych aby też mogli zdobyć pompę insulinową!!!
  Ps opisałam przypadek swojego męża aby podnieść na duchu tych którzy choryją od niedawna, aby cieszyli się z tego co mają, aby nie załamywali się i aby mieli świadomość tego że w tym całym nieszczęćciu szczęściem jest to że chorują teraz a nie np 20 lat temu!!!
  Pozdrawiam i życzę wszystkim jak i sobie wytrwałości!

 26. Joanna

  Witam, od 3 lat choruję na cukrzycę, plnaujemy z mężem rodzinę. Czy jest jakaś szansa, aby wypożyczyć pompe na czas planowania i okresu ciąży???
  proszę o informację, gdzie mogę się zwrócić o pomoc,
  Z góry dziękuję i pozdrawiam

 27. Anita Rogowicz-Frontczak

  kliniczne osrodki diabetologiczne lub ginekologiczne wypozyczaja pompy na czas ciazy. prosze napisac gdzie pani mieszka a podam adres najblizszego osrodka.

 28. Joanna

  mieszkam w okolicach Bydgoszczy woj kujawsko-pom. proszę o informację, bardzo mi zależy,
  pozdrawiam

 29. Anita Rogowicz-Frontczak

  Do pani Joanny. Z tego co wiem, nie ma ośrodka wypożyczjącego pompy w Bydgoszczy. W ŁOdzi to Oddział Diabetologiczny Szpitala Klinicznego nr 1 oraz Poradnia Diabetologiczna w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki, w Poznaniu Kliika Diabetologii Szpitala im. F. Raszei (pracuję w tym ośrodku- dysponujemy kilkoma pompami, pacjentki z naszej Poradni Diabetologicznej zgłaszają planowanie ciąży i czekają na wolną pompę)Podobnie nie ma w Bydgoszczy Ośrodka ginekologicznego, który wyspecjalizował się w prowadzeniu ciąży u diabetyczek- najbliższe to również Poznań i Łódż
  Pozdrawiam

 30. Joanna

  Dziękuję za udzielenie odp.
  Czy może mi Pani napisać co należy zrobić aby wypożyczyć sprzęt – jaki jest okres oczekiwania na pompę?

 31. Ewa

  Witam! proszę o wskazanie w których fundacjach mogę starać się o pompę.

 32. Dariusz Janik

  Proszę powiedzcie mi gdzie mam się starać , o pompe dla 6-letniego chłopca

 33. jan bajda

  proszę o adres refundacji pomp insulinowych, dla dziecka 4-letniego.

 34. Anita Rogowicz-Frontczak

  trzeba ten sposób leczenia przedyskutować z lekarzem leczącym dziecko bo to on będzie ustawiał przepływy w pompie insulinowej u dziecka a następnie jezeli lekarz będzie widział możliwość terapii w ten sposób to starać sie o refundację w NFZ na wniosek lekarza

 35. mayga

  o przeczytaniu w/w komentarzy zastanawiam sie czy mam szanse na dofinansowanie pompy z PFRON jesli juz otrzymuje od nich miesieczny dodatek pielegnacyjny w kwocie 170zl za to iz na cukrzyce zachorowalam przed 18 rokiem zycia(mam 32 lata).Pewnie powiedzą ze mam zbyt duze wymagania.Pozdrawiam wszystkich słodkich…….

 36. Iwona Banach

  Ja do mayga chciałam się zapytać o ten zasiłek pielęgnacyjny bo piszesz że otrzymujesz 170zł a ja też choruję na cukrzycę i biorę zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 153zł i tak już jest od kilku lat a z tego co wiem to zasiłek pielęgnacyjny wynosi 173 zł czy ktoś mi może napisać jaka w końcu jest kwota zasiłku pielęgnacyjnego?Pozdrawiam wszystkich słodkich

 37. anka

  Witam odnosząc się do wypowiedzi pani Ewy, zgadzaqm się z tym całkowicie, mam w tej chwili 28 lat i choruje na cukrzyce od 17 lat. Fakt kidyś było trudniej żyć z cukrzycą, jednorazowe strzykawki które trzeba było szukać po aptekach bo nie były tak łatwo dostępne, igły które z trudem wchodziły w ciało a co najgorsze jeszcze trudniej wychodziły z niego – dla 11-letniego dziecka ból i strach, insulina w fiolkach gdzie trzeba było sobie przeliczać jednostki, glukometry wielkości cegłówki (koszt na tamte czasy ok 2000zł) Ojjj nie było łatwo ;) Rozumiem że dla niektórych zdobycie pompy insulinowej to priorytet, ale nawet pompa nie zdziała cudów przy braku dyscypliny.

 38. viki28

  Witam mam pytanie dotyczące pompy.Mam 28 lat od 17 choruje na cukrzyce, w lutym zakupiłam sobie sama pompę insulinowa(bez pomocy rodziny i mojego narzeczonego było by to niemożliwe)Jestem po studiach i nie mam pracy więc utrzymanie pompy mnie przerasta.Od maja mam przyznaną gr. inwalidzką (stopień lekki) Chciała bym wiedzieć czy może ktoś się orientuje czy jest możliwość uzyskania refinansowania z jakis ośrodków pompy, pieniadze te pozwoliły by mi na kilka miesięcy spokojnego używania pompy. Dodam tylko że staramy sie z narzeczonym o dziecko i teraz pompa jest mi niezbędna.

 39. olesia

  Mam pytanie ? Moja córka jest chora od trzech tygodni na cukrzyce typ 1.Za dwa i pół miesiaca skończy osiemnaście lat.Czy mamy szanse na refundowaną pompę.Od czego zacząć szukanie i załatwianie?Jak się z tym wszystkim uporać?

 40. jola hebda

  Moj syn choruje na cukrzyce i korzysta z pompy..ma juz 19 lat i od roku sam utrzymuje pompe..Slyszalam ze od grudnia utrzymanie pompy ma byc refundowane..Moje pytanie brzmi – kogo ta refundacja obejmie??Dziekuje za odpowiedz.

 41. ja.

  w lutym skończyłam 18lat. zachorowałam we wrześniu. z tego powodu nie wiem, czy cieszyć się, że dłużej byłam zdrowa, czy nie cieszyć, bo gdybym zachorowała rok wcześniej, może miałabym szanse na pompę..

 42. Celina Rączka

  Witam, syn brata ma 10 lat i zaawansowaną cukrzycę..matka się tym zbytnio nie interesuje a ja wzięłam sprawę w swoje ręce..czy istnieje możliwość że wyleczy się on całkowicie z niej? Jakie zasady obowiązują jeśli chodzi o dietę..

 43. KAROLINA ŁĄKOWSKA

  DOROTA Mam córkę która od 4roku życia choruje na cukrzyce insulinozależną teraz ma 17 lat też chciałabym starać się o pompę.jakiś już czas przestałam utrzymywać kontakt z kliniką w Poznaniu ul,Szpitalna a zaczęłam utrzymywać kontakt z lekarzem diabetologiem miejscowym z czego jestem zadowolona.Nie wiem tylko czy to byłby problem w staraniu się o pompę jeśli zwróciłabym się o tą pomoc do kliniki w Poznaniu.Chciałabym dowiedzieć się jeszcze dlaczego w Polsce jest taka niesprawiedliwość bo otóż w ubiegłym roku na komisji osób niepełnosprawnych zabrano córce zasiłek pielęgnacyjny potem rodzinny czyli wszystkie dodatki a przyznano stopień lekki .Czy można na to coś poradzić bo z tego co czytałam w komentarzach każdy pobiera taki zasiłek tym bardziej że jeśli córka miałaby tą pompę to pieniążki przydałyby się na jej utrzymanie.

 44. Milena

  Witam. Od ponad roku choruję na cukrzycę typu pierwszego. mam 20 lat. Chciałabym się dowiedzieć czy przysługuje mi jakiś zasiłek. Mam stopień niepełnosprawności lekki. Pani na komisji była tak nie miła mówiąc że jeśli sama chodzę to mogę pracować tylko że nikt nie chce mnie przyjąć bo każdy się obawia że zasłabnę. Proszę o odpowiedź.

 45. Marcin

  Droga Mileno.
  Możesz starać się o rentę z Zus-u.
  Dostawałem taką przez 1,5 roku, ale po jednej z komisji już mi nie przyznali stwierdzając że nadaję się do pracy.
  Był to dla mnie bodziec aby zacząć szukać pracy i się udało.
  Skończyłem szkołę, poszukałem lekkiej pracy.
  Obecnie jestem jednym z najlepszych specjalistów w kraju w branży mojej firmy, którą jest jeden z czołowych sklepów internetowych w Polsce.
  Zajęło mi to kilka lat, ale było warto zainwestować i nie tracić w siebie.
  Nie zarabiam kokosów, ale starcza mi na normalne życie (na pompę mnie nie stać)
  Chcę ci przekazać że za marne 500 zł z Zus-u nie da się wyżyć, a już na pewno nie przy cukrzycy, gdzie produkty które spożywasz muszą być dobrej jakości i dochodzą inne wydatki.
  Proszę przemyśl to

 46. alicja błażejewska

  Witam,czytam wszystkie wypowiedzi z wielką uwagą,mam 62lata i od miesiąca rozpoznaną cukrzycę typ 1.Uczę się wszystkiego od nowa,mieszkam sama,postanowiłam niepoddawać się,jeżeli tak trzeba,trudno się mówi.Chcę resztę życia przeżyć z uśmiechem mimo strzykawek.Pozdrawiam wszystkich serdecznie.Alicja.

 47. lu

  Mam pytanie, czy ktoś wie cokolwiek o możliwości przeszczepu trzustki? Podobno istnieje taka możliwość w szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie? Miałam kontakt z panią, która miała wykonany taki zabieg. Czuje się dobrze i rozpoczyna swoje życie na nowo. Wydaje mi się, że osoby chorujące na cukrzycę są przez nasze państwo niesamowicie zaniedbywani. Nikt nie informuje nas o jakichkolwiek możliwościach. To coś na zasadzie-jesteś chory i koniec, masz robić zastrzyki. Wszystkiego trzeba dowiadywać się ‘drogą pantoflową’. A ja nie chcę do końca życia borykać się z mierzeniem cukru, zastrzykami i rygorystycznym pilnowaniem siebie. Już nie wspominając o wyrzutach sumienia, kiedy zjem odrobinę więcej.

 48. lu

  **zaniedbywane.

 49. Anna S

  Choruje na cukrzycę typu I już 22 lata. Wiem że istnieje grupa ludzi chorych na cukrzycę która pomimo wszelkich starań nie może utrzymać prawidłowych glikemi. Mam nadzieję że to z mojej strony nie pójście na łatwizne ale myślę że się do niej zaliczam. Bardzo bym chciała mieć pompę tyle że nie stać mnie ani na jej zakup ani utrzymanie. Żyje i wiem że nie długo zaczną się u mnie powikłania. Nie sprawia to jednak że mniej mnie cieszy życie. Mam wspaniałego synka który jest zdrowy (na czas ciąży miałam wypożyczona pompę- ze szpitala ginekologicznego w poznaniu na polnej). Męża który mnie kocha pomimo słodkiego problemu. I bliskich którzy zawsze pomogą. Nie potrafię wyobrazić sobie jak mogło potoczyc się moje życie bez cukrzycy. Ona mnie ukształtowała. I cieszę się z jego jaka jestem. Powodzenia z cukrami ! Cukiereczki!

 50. Jony

  Choruję na cukrzycę typu I już 9 lat nie stać mnie na pompę. Od paru lat staram się o pompę pisałem pisma do każdej fundacji i tylko jedna była mi w stanie pomóc finansowo, a reszta mi odmówiła( nawet pisałem do Owsiaka z Wielkiej Orkiestry, nie raczył mi nawet odpisać.) Zaczęły się powikłania. |Co mam zrobić żebym dostał pompę?????????

 51. natalia

  witam mam brata ktory choruje ma cukrzycepierwszego typu staram sie o kupno pompz dlaniego ale polski fundusz zdrowia pisze ze daja pompz ale dopiero wtedy gdy bedzie mial 26 lat moze ktos z was wie gdzie mozna kupic taka pompe nie drogo prosze o odpowiedz

 52. Aneta

  Witam. Moja siostra od 6tego roku zycia choruje na cukrzyce.
  Teraz ma 21 lat. Juz ma powikłania. Zaszła w ciąze i w szpitalu dostała pompe insulinowa ale niestety poroniła i kazali jej ja oddac.Kiedy miała pompe miała dobre cukry ale teraz sa coraz gorsze. Czy mogła by sie starac o refundowanie pompy insulinowej.Gdzie mogłaby sie o nia zgłosic.Prosze o odpowiedz.

 53. Maria Nijakowska

  Moja 6 letnia wnuczka ma cukrzyce!!!!!!!! stwierdzono ją w połowie października tego roku.Żyjemy wszyscy w wielkim stresie i nie bardzo wiemy co dalej. Chodzi mi głownie o refundację pompy insulinowej i jaka jest najprostsza i najlepsza dla 6 letniego dziecka. W przychodni obiecano ale dopiero w przyszłym roku a nam się serce kroi jak patrzymy na to cierpiące dziecko przy kazdym kuciu.Nie stać nas na zakup takiej pompy a wiemy, że dla dzieci jest refundacja, tylko ile możemy czekać jak widzimy,że mała już płacze przy każdym kuciu w brzuch. To jest dla nas horror. Wiemy ile dzieci cierpi ale wiemy też że i nasza wnuczka strasznie cierpi. Proszę o poradę.

 54. Dorota

  moja córka czekała 2 miesiące na pompę. leczymy się w Rzeszowie. dostałysmy ją jako darowiznę od producenta. ciągle tworzone są grupy nowych „pompiarzy”. też myślałam, że minie rok nim zdobędziemy to cudo. a tu niespodzianka. ale czy będzie lepiej niż na penach – nie wiem. przekonamy się w ten czwartek.

 55. Łucja nysa22

  Witam! Choruje na cukrzyce juz 18 lat.Prosze o podanie mi gdzie moge sie zwrocic o refundacje pompy insulinowej na dzien dzisiejeszy mam 29 lat Bardzo prosze;)oto moj e-meil m27zajety@o2.pl Dziekuje.Michal.;) i pozdrawiam Wszystkich;)

 56. Łucja nysa22

  Prosze o jakas odpowiedz;)

 57. Halinka1972

  Witam.Moj syn zachorowal na cukrzyce w wieku 5lat,teraz ma 16.O pompe mozna sie starac przez gundacje Polsat oraz TVN.My dostalismy przez telewizje Polsat.Dodam,ze trzeba mie niskie dochody,najlepiej pisac taka prosbe na poczatku roku.Do 18tego roku mozna sie starac.Pozdrawiam wszystkich cukrzykow.

 58. cinek

  Witam wszystkich
  Mam ogromną prośbę u mojej córki wykryto cukrzycę ma dopiero 6 lat chciałbym postarać się o pompę insulinową i zupełnie nie wiem od czego zacząć ?Lekarka prowadząca powiedziała mi że muszę napisać coś w rodzaju podania do WOŚP może ktoś ma wzór takiego pisma i adres gdzie nalezy je wysłać .Podaję mój e-mail zahir77@poczta.fm z góry dziękuje!

 59. validator

  Żenujący system. A więc mam sfinansować sobie sam pompę z własnych środków – tylko jak, skoro moje środki, co miesiąc zabiera mi rząd, aby m.in. sfinansować pompę dla kogoś innego. Równi i równiejsi.

 60. Paweł

  Witam. Mój syn ma 2,5 roku. cukrzycę wykryto u niego w listopadzie 2011r. w klinice powiedzieli nam że szpital nie podpisał jeszcze kontraktu na zakup pomp i nie wiadomo czy wogóle podpisze – zaczynam więc na własną rękę poszukiwań pompy czy ma ktoś może jakiś wzór pisma jaki można wysłać do fundacji Polsat, WOŚP lub TVN ?? proszę pisać na maila pawel1981@vp.pl
  pozdrawiam

 61. sylwia

  Witam,
  mam 23 lata, na cukrzycę choruję od 17 lat. Jetem ze Śląska. Staramy się z mężem o dziecko więc moja Pani doktor zadzwoniła do wojewodzkiej poradni chorych ba cukrzycę i prawdopodobnie otrzymam pompę na okres przygotowania do ciąży. Piszę „prawdopodobnie” ponieważ nie uwierzę dopóki mi jej nie podłączą. Jestem sceptycznie nastawiona na takie obiecanki bo pamiętam jak z początku zbierania pieniędzy na pompy przez WOŚP było powiedziane że to dla dzieci. Więc czekałam przed telewizorem i się cieszyłam. Jednak nie dostalam pompy poniewaz mialam za dużo lat. Życzyłabym sobie żeby ktoś z WOŚP to przeczytał – co ludzie czują i w jakiej są sytuacji. Czy ładnie to tak lekceważyć czyjeś maile itd. Niestety została mi zadra w sercu jeśli chodzi o WOŚP chociaż wiem że napewno pomogli wielu osobom i jeszcze pomogą. Pozdrawiam

 62. med-art

  Do Sylwii- jesli nie masz pompy insulinowej to możesz ją dostać z programu leczenia cukrzycy typu 1 finansowanego przez NFZ. Program realizuje NZOZ MED-ART w Żorach k. Rybnika . tel. 4357858 albo napisz medartzory@gmail.com. W tej przychodni są też pompy z WOSP dla kobietek planujących ciążę i będących w ciąży (te pompy są wypożyczane)

 63. Rembis

  Witam,
  Odnośnie refundacji pomp dla osób po 26 roku życia z PFRON odrzucono mój wniosek o dofinansowanie zakupu pompy z zakresu likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych. W odpowiedzi Biuro Pełnomocnika rządu ds. Osób Niepełnosprawnych przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie stwierdziło, że pompa insulinowa jest wyrobem medycznym, służącym do leczenia cukrzycy (podawania insuliny) nie może być dofinansowana ze środków PFRON w ramach likwidacji barier technicznych.
  Widać zmieniły się przepisy lub ich interpretacja i osoby dorosłe które ukończyły 26 lat nie mogą liczyć na pomoc instytucji rządowych .

 64. Aleksandra Kowalksa

  witam, w tym roku wybieram się na studia na elektroradiologię a za niedlugo mam dostać pompę i mam pytanie czy to nie będzie się komplikować ze sobą??? proszę o odpowiedz dziekuje

 65. Słodka 1988

  Witam.
  dzisiaj byłam na spotkaniu w sprawie kwalifikacji do przyznania osobistej pompy insulinowej w Poznaniu, jak się okazuje jestem zbyt chora aby taką pompę otrzymać!!!
  Nie jestem w stanie pojąć kryteriów jakimi kierują się lekarze przyznając lub nie przyznając pompę. Czy pacjenci mający powikłania i podwyższoną hemoglobinę nie powinni być objęci taką refundacją????
  Jak usłyszałam dzisiaj co muszę spełnić aby rozpatrzyli mój wniosek to myślałam że usiądę i będę płakać. Jakbym miała takie wyniki jakie muszę mieć aby otrzymać pompę to wogóle bym się o nią nie starała tylko żyła sobie spokojnie na penach. Oni zamiast pomóc ludziom, którzy naprawdę potrzebują pomocy dobijają ich i nie pozwalają na normalne życie.
  Czy ktoś spotkał się również z odmową rozpatrzenia wniosku? Jeśli tak proszę o informacje.

 66. Arleta Adamczyk

  Witam serdecznie mam do sprzedania wkłucia do pompy insulinowej.
  Szczegóły na:
  http://allegro.pl/wklucia-quick-set-paradigm-firmy-medtronic-10-zl-i2809686533.html

 67. sebastian zabrze

  Witam syn zachorwał na cukrzyce typu 1 we wrzesniu 2012 roku, ma skończone 7 lat ,leczony jest w Górnoslaskim centrum zdrowia dziecka w Katowicach.Na pompe insulinową czekalismy miesiąc od zachorowania,nie musielismy za nią płacic ani grosza uzytkijemy pompke od tygodnia i jest super ,cukry wyrównane dziecko nie jst kute przd kazdy posiłkiem noramlnie super :) pozdrawiam wszystkich

 68. roma

  Witam
  Przeczytałam uważnie wszystkie wpisy i nie spotkałam osoby która ma taki staż cukrzycy jak ja. Obecnie mam 44 lata, zachorowałam majac 9 lat, więc łatwo obliczyć ile lat ma moja cukrzyca 37! Nigdy nikogo nie prosiłam o pomoc, zawsze radziłam sobie sama, skończyłąm nie łatwe studia bo prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, żyje pełnią życia, pracuję i nie marnuję czasu na bieganie od instytucji do instytucji (szkoda czasu i zdrowia) wystarczy ze raz na 2 miesiące odwiedzam diabetologa, też miewam niedocukrzenia szczególnie nocne, ale kogo oprócz mnie to interesuje? pragnę tylko dodać ze od samego początku choroby jestem na isulinie 3 razy dziennie i pamiętam czasy kiedy sprzykawki i igły były szklane i za każdym razem trzeba było je gotować a taka igłą wygotowana setny raz była jak gwóźdż do którego przydałby sie młotek, a żeby zmierzyć poziom cukru to za każdym razem trezba było sie fatygowac do szpitala albo do niego położyć na 2-3 dni, więc ludzie nie narzekajcie bo i tak jesteście w konfortowej sytuacji, pozdrawiam

 69. ipisz

  Witam!
  W styczniu tego roku 2013 syn prawie osiemnastoletni zachorował na cukrzycę.Spadło to na nas jak grom,w tej chwili leży jeszcze w szpitalu,ale jak wyjdzie czekają nas duże wydatki.Proszę o podpowiedż wtajemniczonych o jaką pomoc i do kogo mogę sie zwrócić.czy jakiś zasiłek należy się na zakup insuliny?
  z góry dziękuję

 70. Józefowska Joanna

  Witam na cukrzyce choruje 15 lat.Niestety zakupiłam pompe insulinowa lecz nie moge jej urzywac .POmpa paradigm 715 sprzedam za 2.800 cena jeszcze do negocjaci..bardZo malutko urzywana!!!!!!!!!!podaje numer tel.607159884!!!!

 71. Wojciech

  Mam 41 lat. O d 17 choruję na cukrzycę typu I. Cały czas staram się być aktywny zawodowo – pracuję , odprowadzam składki ZUS i podatki.Niestety czas ucieka. W tej chwili nerki uszkodzone w prawie III stopniu, polineuropatia cukrzycowa, nadciśnienie tętnicze. Chcę nabyć pompę insulinową z pomiarem glikemii ( ciągłe problemy z cukrami w nocy). Cena 15 tyś jest ogromna jak na urządzenie które z punktu technicznego jest warte max 2000 zł. Po krucjacie przez instytucje państwowe czuję się jak obywatel gorszej jakości, nic nie warty dla kraju w którym żyję i dla którego za to słono płacę. Jak można w świetle prawa skazywać ludzi po 26 roku życia na szybszą śmierć.
  Szanowni urzędnicy i producenci sprzętu wasza pazerność zabija ludzi.

 72. online form Generator

  Cheers to your PROFITmatic Turnkey Automated Internet Profit Center,.
  It’s easy to use a fake IP address on i – Phone and i – Pad, but you need to know what you need the fake IP for. We saw earlier that we could, through links to email addresses, contact directly with an email.

 73. online form builder

  You may notice that the concept of compensation plan may seem to be common in the networking industry.
  There are many web designers who charge huge amount of money to do this job for you.
  You wont get a true imitation of your signature with this
  Android app, unless you can cleverly manipulate the mechanics
  behind its operation, but that is highly unlikely.

 74. online form builder

  Cheers to your PROFITmatic Turnkey Automated Internet Profit
  Center,. It’s a good idea to have separate email promotions for prospects and customers, too, because you typically need to send different information to the different groups. Decide now because if you are a weight lifter, you will not build the chest that you are looking for.

Pozostaw komentarz

Komentarze zawierające wuglaryzmy lub nie związane z tematem postu będą usuwane.


Strona Pompy insulinowe jest wspierana przez platformę MedykBlog.pl

załóż blogMedykBlog.pl jest serwisem o charakterze wyłącznie informacyjnym oraz stanowi platformę wymiany poglądów i wiedzy. MedykBlog.pl nie oferuje diagnoz lub porad w zakresie sposobów leczenia. MedykBlog.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za treści zawarte na platformie, w szczególności w sytuacji prowadzenia leczenia na podstawie informacji w nim zawartych. Jeżeli potrzebujesz pomocy medycznej, skontaktuj się ze lekarzem lub zadzwoń na ogólnie dostępny numer ratunkowy: 999. Korzystanie z serwisu równoważne jest z akcpetacją regulaminu.


Zaloguj się © 2008 Platforma MedykBlog.pl